Centos 7 Kurulumu

Centos 7 önceki sürümlerine göre bir yenilik içeriyor . Firewall tarafında ve sistemin çekirdeği dahil hemen hemen tüm servislerde değişiklikler mevcut . Centos yeni özelliklerini buradaki bağlantıdan okuyabilirsiniz .

Kurulumu daha önce anlattığım vCenter Server Appliance üzerinden devam ederek anlatacağım . ESXi sunucunuz yok ise daha önce anlattığım vmware workstation kurulumu yazısını okuyabilir ve yeni bir sanal makina üzerinde centos 7 kurabilirsiniz .

sanal yada fiziksel makinanız üzerinde centos 7 image boot ettiğinizde aşağıdaki adımları tamamlayarak centos 7 sunucunuzu kurabilirsiniz .

 

Enter tuşuna basalım ve kuruluma başlayalım

centos-1

Check etmek istemiyorsanız ESC tuşuna basarak bu bölümü atlayabilirsiniz .

 

centos-2

Kurulum hazırlığı Centos tarafından devam ediyor . Herhangi bir müdahale etmenize gerek yok .

 

centos-3

 

Kurulum dili ve Klavye ayarını buradan türkçe seçebiliriz . Devam butonuna basarak devam edelim .

centos-4

 

Aşağıdaki ekranda disk seçmemiz gerekiyor . Installation Destination bölümüne girelim ve Diskin seçili olduğunu kontrol ediniz . Done butonuna basalım ve kurulum için herhangi bir uyarı verip vermediğini gözlemleyelim .

Software Selection bölümünden GUI arayüz kurmak isterseniz yada sunucu servislerini kurmak isteyenler için yazılım seçimi yapabilirsiniz . Benim kurduğum iso minimal oldugu için sadece Centos 7 temel kurulum yapıyorum .

 

centos-5

 

centos-6

Begin Installation butonu ile kuruluma başlayalım . Gelen ekranda kurulum otomatik başlayacaktır . Root Password butonuna tıklayalım ve sunucumuzun root parolasını belirleyelim .

centos-7

 

Kurulum tamamlandığında sunucuyu reboot etmenizi isteyecektir . Sunucuyu yeniden başlatalım .

centos-8

Centos 7 Sunucumuz kuruldu . Network yapılandırmasına bakalım .

[php]

// Network ayarlarını grafiksel arayüzden yapmamızı sağlayan yeni bir uygulamadır .
nmtui

[/php]

centos-9

centos-10

centos-11

En son OK e tıklayarak network ayarlarımızı kaydedeliöm . Centos kurulumumuz tamamlanmıştır . Sonraki Linux yazımda Centos üzerinde Apache , PHP ve MySQL yeni adıyla MariaDb kurulumunu anlatacağım .

Yararlı olması dileğiyle

Rahim CAN