Hangi Linux İşletim Sistemini Seçmeniz Gerekir ?

Merhaba

Bildiğiniz gibi piyasada ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir çok Linux işletim sistemi mevcuttur . Her işletim sisteminin diğer sürümlere göre daha güçlü ve zayıf yönleri vardır . Bazıları terminal kullanımını önerir bazıları desktop kullanımı daha iyi olur . Ama hangisi en iyisi .

Linux işletim sistemleri arasında kararlı sürümlerin hepsi iyidir . Asıl sorulması gereken ‘ Ne Amaçla Kullanacağınızdır .’

Evde günlük yaptığınız internette sörf , oyun , müzik dinleme gibi işlemler için kesinlikle Linux Desktop Destekli sürümler seçilmelidir . Önerebileceğim Dünya’nın en güzel ve kullanışlı Kullanıcı için Linux sürümü UBUNTU ‘dur .

Ubuntu Linux’un en kolay son kullanıcı versiyonudur . Mutlaka denemenizi öneririm . 256 MB ramli bir bilgisayarda çalıştırırsanız muhtemelen 1-2 saat sonra kaldırır XP Kurarsınız  :)  ram’i esirgemeyin .

 

Eğer amacımız Web sitelerinizin yayınlandığı bir Sunucu ise alternatiflerimiz biraz daha çoğalıyor . Web Sitelerimizin yayınlandığı web server ımız için Red Hat kurmayı düşünüyorsak hiç mantıklı bir seçim olmayacaktır . Çünlü Control panel uyum sorununuz olacaktır .

Web sunucunuzda mehtemelen Plesk Panel , CPanel , DirectAdmin kullanacaksınız . Yazdığım kontrol panellerini tam destekleyen işletim sistemi seçimi yapmanız gerekir . Bu seçimde size önerim CentOS Kullanmanızdır . CentOS tüm kontrol panelleri destekler . Hızlıdır ve Yönetimi kolaydır . Tam Web sunucusu İşletim Sistemidir .

 

Son olarakta firmanız için Domain Controller , File Server , Proxy , DHCP  , VPN  görevlerini  üstlendirecekseniz  Kesinlikle Red Hat ‘tır . Güçlü yapısı üst seviyede güvenliği ile işinizde tam uyumlu olacaktır . Proxy Server için linux’un çok güzel bir türevi var , adı pFSense incelemenizi öneririm .