Jquery Nedir ? Jquery ile sayfa yüklendiğinde mesaj gösterme

Jquery bir javascript kütüphanesidir ve tabii ki javascript ile yazılmıştır (:  Ufaktır, Css3 ü destekler ve tüm tarayıcılarda çalışır. Javascript kullanımını hızlandırmak ve kolaylaştırmak amaçlı kullanılır. Günlük hayatınızda kullandığınız sitelerin yarısında kullanılmaktadır ve en çok kullanılan javascript kütüphanesidir. Başarısı çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Microsoft ve Nokia kendi platformlarına jquery i koymayı planmaktadırlar. Microsoft Visual Studio, asp.net ajax, asp.net mvc gibi yerlerde de jquery desteğini sürdürmektedir.

Javascriptte uygulama geliştirirken de hem arayüz hem kullanışlılık açısından jquery en büyük yardımcınız olacaktır. Çünkü bir script dilinin kullanımı arttırmanın yanında aynı zamanda kullanım alanlarının da artmasına büyük yardımı olmuştur.

Jquery kütüphanesi bedava ve açık kaynaklıdır (MIT License and GNU General Public License) ve gün geçtikçe kullanımı artmaktadır. Bununla birlikte ilk kullanıldığı günden bugüne büyük bir gelişim göstermiştir ve hala gelişmektedir.

Site ya da uygulama içerisinde sağladığı yararlardan ilk karşılaşabilecekleriniz:

  • Nesne seçimlerini ve etkilenmelerini hızlandırır.
  • Html içinde animasyon yapımını kolaylaştırır.
  • Css ile birlikte kusursuz çalışır.

 

Başlamak

Jquery e başlamadan önce Html ve Css hakkında bir şeyler biliyor olmalısınız. Aslında onları bilmeden bu kütüphanenin nasıl çalıştığını anlayamamanız kaçınılmaz. Yazdığınız kodu neden yazdığınızı bilmeden gidebileceğiniz yer de çok sınırlı olduğundan temel javascript hakkında da bir şeyler bilmenizde fayda var. Jquery işleri hızlandırdığı için neyi hızlandırdığını görmek en doğrusu olacaktır. Çünkü her zaman hazır scriptleri yerleştirerek ve pluginleri kullanarak bir geliştirici olamazsınız.

Tüm bu css, html, javascipt bilgileri için temel bilgi kaynağınız W3 Schools olmalıdır.

Bundan sonra Jquery e geçip neden bu kadar iyi olduğunu anladıktan sonra onu kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu başlangıç süreci basit ve ufak projeler için bir kolaylık, orta ve büyük dereceli projeler için bir zorunluluktur.

Jquery için ise başlıca bilgi kaynağınız Jquery inin kendi döküman sitesi olmalıdır. Burada da daha sonra bu konuda yazılar yazılacaktır.

Aynı zamanda Jquery UI arayüzde kullanmak üzere bir çok çözüm sunmaktadır. Bu kütüphaneye alıştıktan sonra sık sık ziyaret etmekten çekinmeyeceğiniz bir adres olacaktır.

 

JQuery İle Sayfa Yüklendiğinde Mesaj Göstermek

<script type=”text/javascript” src=”js/jquery-1.7.2.min.js”></script>

Head Tagları arasına Jquery.com dan indirdiğimiz Jquery include ettikten sonra

<script>
$(document).ready(function(e) {

alert(“Merhaba Dünya Artık Eskide Kaldı :) Yeni Bişey Bulmamız Gerek … “);

});