Linux sunucumuza Plesk panel kuralım , Herşeyi Plesk yapsın …

Cpanel , DirectAdmin gibi güçlü alternatifleri olmasına rahmen hala en çok kullanılan ve en stabil çalışan Sunucu yönetim yazılımlarından biridir . Şahsen Plesk panel kullanmayı tercih ediyorum . Kullanımının kolaylığı , farklı ürünler ile entegrasyonu , sürekli güncellenebilir olması ve Üst seviyede güvenliği ile Plesk piyasadaki en iyi sunucu yönetim sistemidir benim görüşümle .

Plesk Panel hem linux hemde Windows ortamına tam uyumlu çalışmakta . Son versiyonlarda gelen tek tıklama ile yazılım kurulum özelliğide çok güzel olmuş . WordPress , Opencart , Drupal ve binlerce Free yazılımı kurabiliyorsunuz .

 

 

Plesk 11 , tüm versiyonlarında olduğu gibi rakiplerine Arayüz ve kullanım kolaylığında fark atmış . Plesk ile CPaneli karşılaştırdığımda ilk başta göze çarpan Kullanım göze batıyor . cPanel son derece karışık bir yapıya sahip .

DirectAdmin ise alternatifler arasında en ucuz ve hızlı yazılım :) Fiyat olarak rakiplerinin yarısı fiyatlarında .

Gelelim Asıl Konumuza Linux Centos Sunucumuza Plesk Panelin Son Versiyonunu Kuralım . Kurulum bittikten sonra Plesk 1 Aylık deneme sürümünü ücretsiz olarak kullanabilirsiniz .

 

Sunucumuza Root ile Bağlanım Sırasıyla Aşağıdaki Bağlantıyı Girelim .

 

 wget -O – http://autoinstall.plesk.com/one-click-installer | sh

Plesk panel kurulana kadar herşeyi kendisi yapacak . Succesfull ibaresini gördüysek Plesk kurulmuştur .

Nası bağlanacağız Peki ?

https://IP-yada-Domain:8443

Admin ve root Parolanız İle Giriş Yapıp Sunucunuzu Yapılandırmaya Başlayabilirsiniz .