PHP MySQLi Kullanımı

Bildiğimiz gibi php artık klasik mysql desteğini çekiyor ve pdo , mysqli kullanılması gerektiğini söylüyor . Bizde artık mysql üzerinde işlem yaparken mysqli kullanımına bakacağız .

Bildiğimiz gibi php artık klasik mysql desteğini çekiyor ve pdo , mysqli kullanılması gerektiğini söylüyor . Bizde artık mysql üzerinde işlem yaparken mysqli kullanımına bakacağız .

Mysqli kullanımı nı anlatmaya başlamadan önce neden mysqi kullanmalıyız bunu açıklayalım .

PHP ile klasik mysql bağlantısı gerçekleştirirken bir sorgu yazdığımızda sorgu sunucuya gönderiyordu ve mysql sunucusu tarafından derlenip çalıştırılıyordu . Biz ikinciye aynı sorguyu yazdığımızda bu sordu ikinciye aynı adımları izleyerek sunucu tarafından çalıştırılıyordu , mysqli burada devreye giriyor . Mysqli ile bir sorgu gönderdiğimizde çalışıyor ve ikinci sorguyu gönderdiğimizde bize sunucu direk cache tarafından cevap döndürüyor . Durum böyle olunca ister istemez bir hız artışı oluyor . Bir çok forumda ve web sitelerinde okudum ve insanlar nereden biliyorsun daha hızlı olduğunu gibi sorular soruyor . Ben üşenmedim ve 5 GB büyüklüğünde bir veritabanına hem mysql hemde mysqli ile bir performans testi gerçekleştirdim . %20 oranında mysqli nin hızlı olduğunu gözlemledim . Resimlerini daha sonra paylaşacağım .

Mysqli nedir konusuna devam edelim ve mysqli kullanımi nin diğer bir avantajından bahsedelim . Mysqli daha güvenlidir . Başımızın belası olan sql injection mysqlde bize çok sorunlar çıkartıyordu . Korunma yöntemleri mevcut ama neden bunlar bütünleşik gelmesin .

Mysqli php’nin herzaman tartışılan bir konusu olan OOP konusundada bize yardımcı oluyor . Klasik mysql bağlantı yordamına göre mysqli bize daha obje yaklaşımlı bir kod deneyimi sunuyor . PHP nin tartışmalı konusunda dememin sebebi PHP eski versiyonlarında kalıtım gibi abstract gibi oop programlamanın temel olmassa olmaz yapılarını sunamıyordu . Ama php bu konuda hızlı bir girişle OOP eksikliğini kapattı .

Evet bu kadar açıklayıcı bilgi yeterli , artık mysqli kullanımı na başlayalım .

Mysqli ile veritabanına bağlanmak

// OOP biçiminde kullanım
$vt = new mysqli('localhost', 'root', '123456','veritabani');
// Prosedürel biçimde kullanım
$vt = mysqli_connect('localhost', 'root', '123456','veritabani');

Mysqli Sorgusu oluşturmak

// OOP biçimde kullanım
$sorgu = $vt->query('select sütun from tablo');
// Prosedürel biçimde kullanım
$sorgu = mysqli_query($vt, 'select sütun from tablo');

Mysqli Sonuçlarını Almak

// OOP biçimde kullanım
$sonuc = $sorgu->fetch_assoc();
// Prosedürel biçimde kullanım
$sonuc = mysqli_fetch_assoc($sorgu);

Mysqli Sorgudan Kaç Sonuç Döndü

// OOP biçimde kullanım
$sorgu ->num_rows;
//Prosedürel biçimde kullanım
mysqli_num_rows($sorgu);

Sonuç olarak mysqli bize daha kısa yazım kuralları ile istediğimiz sorguları elde etme olanağıda sunuyor . Bazı yordamlar klasik mysql söz dizimlerine göre daha kısa . Kullanıp kullanmamak size kalmış diyeceğim ama sizede kalmıyor :) çünkü destek tamamen çekildi ve ciddi bir şekilde klasik mysql kullanılmaması gerektiği vurgulanıyor .

Bu yazımda mysqli kullanımı nı inceledik . Herkeze kolay gelmesi dileğiyle .

MySQLi kullanımı ile alakalı çok çok daha detaylı bilgiler almak için php.net i ziyaret edebilirsiniz .

Rahim CAN