Sony ne yaptın sen … PSP Vita ile tablet bilgisayarları rafa kaldırma zamanı geldi gibi !

DONANIM

PS Vita, piyano black parlaklığı ile parmak izlerinize aç bir şekilde geliyor. İki dokunmatik ekranı bile Vita’nın tüm ilgiyi üzerine çekmesi için yeterli olabilir. Son teknoloji bir ürün olması ve birçok özelliği barındırmasına rağmen, Vita oldukça hafif. Konsolu elimize aldığımızda verdiği his, PSP ‘dekine çok yakın. PS Vita’nın 3G modeli yalnızca 279 gram. PSP 3000 serisi ve 3DS ile kıyaslandığında biraz ağırlık farkı doğuyor (Vita 90gr daha ağır) ancak konsola baktığınızda gözleriniz hemen 5 inçlik OLED ekrana kayıyor ve ağırlık farkının buna değdiğini anlıyorsunuz.

 

Samsung üretimi ekran, 960 x 544 çözünürlük sağlıyor ve OLED teknolojisi ile enfes görüntü açıları sunuyor. Ön ve arka dokunmatikler birbirleri ile çok uyumlu gözüküyor, ama biz akıllı telefonlar sayesinde dokunmatiğe aşinayız o yüzden öncelikle fiziksel tuşlara odaklanalım. Tuş takımları klasik düzenini korumuş ve iki yana simetrik şekilde yerleştirilmiş. Taşınabilir konsollarda hasretini çektiğimiz ikinci analog kontrol sonunda Vita’ya yerleştirilmiş. Bu analog kontroller DualShock’dakiler kadar büyük olmasa da PSP’den daha rahat bir kullanım sunacağı su götürmez bir gerçek.

 

Sol alt kısma yerleştirilen PlayStation tuşu, “kullanıcı arayüzüne drekt geçiş” görevini sonunda tam olarak gerçekleştirebiliyor. Start ve Select tuşları konsolun sağ kısmına yerleştirilmiş. Boyut olarak bu iki tuşta da küçülmeye gidildiğini görüyoruz, eğer parmaklarınız iriyse tırnak kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Unutmadan, PS ve Start tuşlarına aynı anda bastığınızda ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Elbette, Vita’da Sixaxis kontroller unutulmamış.

Donanımın geri kalanına baktığımızda, üst kısımda gümüş rengi kapakla korunan iki adet slot bulunuyor. Bunlardan bir tanesi aksesuar girişi diğeri ise Vita Kart girişi için ayrılmış. Sony, ne tür aksesuarlar takılabileceğini henüz duyurmadı, aklınıza bir fikir geliyor mu ? Vita Kart ne diye merak ettiğinizi biliyorum.

 

 

Sony, geleneğini bozmayarak bu yeni konsolda yine yeni bir oyun medyası icat etmiş. Oyunlar, SD hafıza kartı boyutlarında medyalarda satılıyor ve buradaki yuvaya takılarak çalıştırılıyor. Bu slotların iki yanında, açma kapama tuşu ve ses tuşları bulunuyor. PSP Go’dan ders alınmış olacak ki, bu tuşlar daha sağlam şekilde tasarlanmış. Cihazı kapatmak için güç düğmesine 3 saniye basılı tutmanız gerekiyor. Güç düşmesine hızlıca basıp bıraktığınızda ise aynı PSP’de olduğu gibi konsol uyku moduna geçiyor.

Vita’nın alt kısmına baktığımızda sağ alt bölmede yine plastik bir kapak, hafıza kartı girişini koruyor. Sony, Vita’nın hafıza kartlarını oldukça küçük tasarlamış. Eğer elinizden düşürecek olursanız, üzüm tanesi arar gibi aramak zorunda kalabilirsiniz. Hafıza kartları 32GB’a kadar yükseltilebiliyor. Alt kısımda standart kulaklık girişi ve mikrofon da bulunuyor. Vita’nın arka kısmına baktığımızda klasik PlayStation tuş simgeleri döşenmiş arka dokunmatik paneli görüyoruz. Onun her iki tarafında da konsola daha ergonomik bir tutuş sağlaması için iki adet grid’in yerleştirildiği dikkatimizi çekiyor.

 

Vita, kaputunun altında dört çekirdekli bir işlemci, 512MB RAM ve ek olarak 128MB VRAM bulunduruyor. Teknik özellikleri PSP ile karşılaştırmaya gerek duymuyorum çünkü 8 yıllık bir konsolla son teknoloji (kamera hariç) bir konsolu kıyaslamak haksızlık olur. Ram miktarı PS3’ün iki katı, onu söylemeden geçemeyeceğim. İşte bu donanıma rağmen, Vita internet tarayıcısı ve diğer bazı uygulamalarda performans sorunu yaşayabiliyor. Ancak iş oyunlara geldiğinde, el konsollarından beklediğimiz detayları görebiliyoruz. Oyun yükleme sürelerinde müthiş bir performans görülmüyor ama kötü de diyemeyiz.

Sony, PS Vita’nın ses sorumluluğunu iki adet stereo hoparlöre emanet etmiş. Aynı şekilde orta dereceli performans görüyoruz. Hoparlörler analog kontrollerin yanına simetrik olarak yerleştirilmiş. Bu tasarım açısından şık bir görünüm sağlasada, kullanışlılık bakımından bazen sorun olabiliyor. Şöyle ki, baş parmağım bazen hoparlör çıkışına temas ediyor ve bu durumda ses bozulması gerçekleşebiliyor.

ŞARJ VE KULLANIM SÜRESİ

Sony, Vita’nın pil süresi için en az 3 saatlik oyun performansı vadediyor. Yaptığım birkaç testte, ekran parlaklığı orta düzeyde olsa dahi bu 3 saatlik süreyi sağladı. Hatta eğer parlaklıktan biraz ödün verir ve kulaklık takarsanız bu süreyi 4,5 saate çıkarabilirsiniz.