Sunucunuzu Ücretsiz Dos Ataklarından Koruyun

DoS açılımı ‘Denial of Sevice’ olan hizmet durdurma amacını benimsemiş bir saldırı yöntemidir. Sunucuya aralıklarla ve sürekli olarak saldırılması sonucu sistemin hizmet veremez hale getirir . Ayrıca DoS saldırılarıyla hedef sisteme ait kaynakların tüketilmesi, limitlerin tüketilmesini de amaçlar . Bu saldırı sistemlerin hizmet dışı kalması gibi sorunlara yol açabilir . Dos saldırılarından korunmak tamamıyla imkansız gibi görünsede büyük ölçüde engellenebilir saldırı yöntemleridir . Dos saldırılarından korunmak için donanımsal ve yazılımsal firewall ‘lar kullanılmaktadır . Donanımsal firewall’lar oldukça pahalı , bakımları ağır ve yinelenen lisanslama ücretleri mevcuttur . Yazılımsal firewallar arasında ücretli ve ücretsiz seçim yapma yansınız daha fazladır .

Bu yazımda bitninja ücretsiz sürümünü anlatacağız . Bitninja sunucunuza kuracağınız bir yazılımdır . Yazılımın Kurulması kolaydır . alternatiflerinin aksine dos ataklarının izlemesini sunucu üzerinden değil de bir web uygulaması üzerinden gerçek zamanlı yapmanıza olanak veren bir yapıdadır . Otomatik karar verme algoritmasının yanında manuel olarak blacklist oluşturabileceğiniz geniş seçenekleride mevcuttur .

Bitninja sistem, üzerinde global bir dos saldırı veritabanı mevcuttur . Bu veritabanı dünyada dos saldırısı yapan ip adreslerini kaydetmekte ve sizin sunucunuza erişimini engellemektedir . Yazılımın en güzel tarafıda bu olması gerek . Şayet böyle bir veritabanını bizim oluşturmamız gerekirdi ve oldukça zaman alacağıda aşikar .

Bitninja Kurulumu

https://bitninja.io Adresine gidip kayıt olmanız gerekmektedir . Mail adresinize gelen maile tıklayarak parolanızı oluşturun ve yönetim paneline giriş yapın . Panelde size bir lisans verecektir . Bu lisans ile birlikte sunucunuza wget yada curl yöntemleri ile yazılımı kurmanız gerekmekte .

 

 


# wget -qO- http://bitninja.io/install.sh | /bin/bash -s - --license_key=000000000000000

Kurulum tamamlandıktan sonra sunucumuzda işimiz bitiyor ve artık herşeyi bitninja yönetim paneli üzerinden gerçekleştiriyoruz .

Panel oldukça kullanışlı ve basit . IP Manager bölümünden whitelist yada blacklist oluşturabilirsiniz .