Vmware ESXi 5.0 Hypervisor nedir ?

Vmware 1998 yılında kurulmuş sanallaştırma teknolojileri üreten bir şirkettir . Firmanın yüksek çoğunlukta hissesi storaga ‘lerin ferrarisi EMC  firmasına aittir . Vmware yazılımları windows ve apple ortamlarında çalışabilmektedir . Vmware Workstation ilk piyasaya sürülen kişisel bilgisayarlarda sanallaştırma yapmak için kullanılan bir üründür .

VMware ESXi ürünü ise workstation aksine kurumsal düzeydeki uygulamalarda kullanılması için tasarlanmış hypervisor üzerinde direk sanal makinaları çalıştırmak için kullanılan çekirdek denilebilir .

Daha önceki makalemde ESXi hakkında kısa bilgiler vermiştir . Bu makaleyi okumadan önce göz gezdirmenizi tavsiye ederim .

 

Üstteki resimde de görüldüğü gibi ESXi hypervisor donanım üzerine direk kuruluyor . Sanal makinalar ise hypervisor üzerine kuruluyor . Peki bu mimariyi kısaca bahsedecek olursak ;

Normal fiziksel sunucuda bir proses çalıştığında işlemciye istek gönderir . İşlemcide gelen isteğe cevap verir . Böyle bir durumda işletim sistemi direk fiziksel sunucu üzerinde kurulu olduğu için  arada hiçbir katman olmadan donanım ile iletitişim kurabilir .

Sanal sunucularda ise arada ESXi Hypervisor katmanı bulunduğu için sanal makinalar donanım ile direk bir ilişki kuramaz . İletişim kurma görevini ESXi Hypervisor üstlenir . Sanal sunuculardan gelen istekler ilk önce ESXi Hypervisore gelir . Hypervisor gelen istekleri sıraya sokar ve işlemciye sırasıyla gönderir . Bu gönderme işlemi işlemcini hyper threading teknolojisine ve vCenter seviyesindeki yapılandırmalara göre performans düşüşü ve artışı sağlanabilmektedir .

Vmware ESXi rakipleri arasındaki farkı açan bir teknolojiye sahiptir . HA Teknolojisi , Cluster yapısı , Kolay yönetim , Storage tarafındaki başarıları gibi birçok öncü özelliğe sahiptir .

Üstteki resimde ESXi Hypervisor konsol ekranı görünmektedir . Bundan sonraki makalemde Hypervisor kurulumunu anlatacağım .

ESXi Hypervisor consol üzerinde sanal makina oluşturulamaz ve yönetilemez . Yukarıdaki consol ekranında sadece temek configrasyon ayarları yapılabilmektedir .

  • ESXi Şifresi değiştirme
  • Network ayarlarının tanımlanması
  • ESXi yönetim port grubunun değiştirilmesi
  • Lock Down Mode Ayarının yapılması

Gibi temel işlemler yapılmaktadır . ESXi , vSphere Client tarafından yönetilmektedir . vSphere Client direk ESXi hypervisor sunucuya bağlanır ve sanal makinalar , network işlemleri , Storage işlemleri , Firewall işlemleri vSphere Client ile gerçekleştirilmektedir . Aşağıda vSphere Client görünümü bulunmaktadır .

 

vSphere Client minimum sistem gereksinimi isteyen bir yazılımdır . Hemen hemen her bilgisayara kurulup sorunsuzca çalıştırılabilir . ESXi sunucuda Sanal makina oluşturmak için vSphere Client haricinde Vmware Web Client ile de sanal makina oluşturmak ve vSphere Client ile yapılan tüm işlemler yapılabilmektedir . Vmware Web Client Sadece vCenter Seviyesinde kurulabilen bir yazılımdır . Aşağıda Web Client görüntüsü bulunmaktadır .

 

 

Web Client çok başarılı bir web uygulamasıdır . Özellikle vSphere Client’ ten daha hızlıdır .

 

vCenter Nedir ?

vCenter ESXi hostun tüm özelliklerini kullanabilmek için gerekli bir yazılımdır . Bir çok lisanslama modeli bulunmaktadır . vCenter ile gelen başlıca özellikler

  • HA High availability
  • vMotion
  • DRS
  • Datacenter ile çalışabilme
  • Birden fazla ESXi hostu yönetebilme
gibi ESXi ‘yi rakiplerinden ayıran en güzel özellikleri vCenter seviyesinde kullanılabilmektedir . vCenter lisanslama modelleri için buraya tıklayabilirsiniz . 
vCenter Server kurulduğunda oluşturulan tüm ayarlar vCenter Seviyesinde tutulur . Örnek vermek gerekirse oluşturduğunuz Network Port Gruplar  vCenter server çöktüğünde yada silindiğinde ESXi Hypervisor üzerinde de tüm ayarlar sıfırlanır .
vCenter Server olmayınca ESXi üzerindeki konfigrasyonun silinmedi akla vCenter Server ın zarar görmemesi ve güçlü olmasını akla getiriyor . VMware ,vCenter Server için güçlü bir donanım istiyor . Minimum 4 GB Ram En az 2 core işlemci ile çalıştırılabilir düzeyde kullanılabilir .
vCenter Server ‘a bağlanabilmek için tekrardan vSphere Client ‘a ihtiyaç duyarız . vSphere Client direk ESXi Hypervisor yerine vCenter Server a bağlanır ve işlemleri vCenter Server üzerinde yapar . Yapılan işlemler vCenter Agent ‘ler ile ESXi Hypervisor üzerine aktarılır . Aktarılan işlemler Hypervisor tarafında uygulanır , vCenter Server devrede olduğu sürece sürekli vCenter Server ‘dan bilgi alır . Hypervisor’un vCenter Server’a ulaşamadığı durumda ESXi Hypervisor en son yapılan konfigrasyon ayarlarında çalışır . Yani vCenter Server’in kapalı olması durumunda en son bıraktığınız ayarlarda ESXi sunucunuz çalışmaya devam edecektir .
VMware ESXi hypervisor , vSphere Client ve vCenter hakkında bilgiler verdim . Bundan sonraki makalelerimde ESXi Hypervisor kurulumundan başlayıp sırasıyla vSphere Client kurulumu ve vCenter Server Kurulumlarını Anlatacağım . Kurulum anlatımları bittiğinde ise Sanal makina işlemleri , Network , Storage gibi temel özelliklerin kullanımlarını inceleyeceğim .
Kaynak göstererek paylaşım yapabilirsiniz .
Yararlı olması dileğiyle
Rahim CAN