Vmware Vsphere İle Yeni Sanal Makina Oluşturma Ayarları – 2

Bir önceki yazımızda sanal makina oluşturmak için genel kurulum ayarları anlatışmıştı . Şimdiki yazımda kurulum işlemi ve diğer ayarlarından bahsedeceğim .

esx,-7

 

Daha önce oluşturduğumuz sanal makinasın üzerine sağ tıklayıp edit settings seçeneğine tıklıyoruz .

Momory Bölümünden Sanal Sunucumuzda RAM Değişikliklerini yapabilirsiniz .

esxi-8

 

CPU Menüsünden İşlemci Ayarlarınızı yapabilirsiniz . Core ayarları işlemcinizin çekirdek ve sanal çekirden sayısına göre değişecektir .

esxi-9

 

disk Bölümünden yeni hard disk oluşturabilir yada varolan diskin boyutunda değişiklik yapabilirsiniz .

esxi10

 

Sürücüler bölümü ilk kurulumda en önemli bölüm . Buradan DVD yada DataStore daki bir işletim sistemini boot etmemize yarıyor .

Host Device işaretini seçersek sunucumuzun dvd rom undaki işletim sistemini boot edecektir . Eğer sunucunuzun dvd rom u yok ise yada dvd takılamayacak durumdaysa datastore iso file bölümünden işletim sistemi iso dosyasını seçebilirsiniz . Bu işlemleri yaptıktan sonra connect at power on işaretine tıklamayı unutmayın yoksa sanal dvd rom çalışmayacak ve boot işlemi gerçekleşmeyecektir .

esxi-11

 

Genel olarak işlemlerimiz bu kadar . OK dedikten sonra Power On butonuna bastığınızda sanal makina başlayacak ve boot etmiş olacaktır . Bundan sonra standart işletim sistemi kurulumu yapabilirsiniz .