Vmware Vsphere İle Yeni Sanal Makina Oluşturma

Vsphere ile Login olduktan snra isterseniz Vcenter isterseniz de Direk ESXi Sunucuya login olun farketmez . File > New > Virtual Machine Seçeneğine Tıklıyoruz ve Aşağıdaki Gibi Yeni Sanal Makina Oluşturma Sihirbazı Açılıyor .

vs1

 

Typical Seçip Devam Edelim .

esxi-2

 

İleri Diyoruz ve Storage Seçenekleri Karşımıza Çıkıyor . Burada Hangi Diske , NAS yada LUN’a sanal diski kuracağımızı belirtmemizi istiyor . Ben datasgore1 i seçim ileri diyorum .

esxi-3

İşletim sistemleri ekranında kuracağınız işletim sistemini seçmeniz gerekiyor . Burada mutlaka kuracağınız işletim sistemini seçin . ESXi sizin için en uygun disk yapısını seçecek bir sonraki ekranımızda . Buyüzden kuracağınız işletim sistemini seçmemiz gerekmekte .

esxi-4

 

Network ayarlarımızda ise sanal sunucumuzdaki ethernet kartlarını tanımlayabiliriz . Standart 1 ethernet kartı gelmektedir ama ihtiyacınız kadar ekleyebilirsiniz . Ethernet kartı ekleme ve kaldırma işlemlerini sanal makinamızı oluşturduktan sonra da yapabiliriz .

Aşağıdaki Disk Seçimleri işlemleri yapınıza uygun olması gerekiyor . 3 Seçenek geliyor karşımıza biz ilk seçeneği seçip devam edeceğiz . İlk seçenek Bizim belirlediğimiz disk alanı 50GB ise disk üzerinde 50 GB lık alanı alıp blok ediyor . Yani fiziksel diskimiz üzerinden 50 GB alan sanal sunucumuza ayrılmış oluyor diğer sanal makinalar alanımıza ortak olamıyor .

esxi-6

Artık sanal sunucuyu oluşturma işleminin temel adımlarını bitirmiş oluyoruz .

esxi-7

Sonraki yazımda ISO diski ekleme ve diğer ayarların nasıl yapılandırılması gerektiğini anlatacağım .