Vmware Workstation Üzerinde Windows Server 2008 Kurulumu

Windows Server 2008 Kurulumunu ve Yapılandırmasını Vmware workstation üzerinde yapacağız . Bundan sonraki makalem VCenter kurulumu olacak bu yüzden ilk olarak windows serverı kurmamız gerekecek .

İlk olarak vmware workstation çalıştıralım ve new virtual machine ye tıklayalım . Vmware workstation kurulumunu önceki yazımda anlatmıştım . Buradan o yazıya ulaşabilirsiniz .

1

 

2 Adımda Typical kurulum ile devam edelim .

2

 

3. Adımda Windows server yolunu göstermemiz gerekiyor . Burada DVD niz var ise  installer disc seçeneğini seçip dvd nizi takabilirsiniz . Ben iso dosyasından kurulum yapacağım . Bu yüzden browser seçerek windows server 2008 iso dosyamın yolunu gösteriyorum .

3

4

 

4. Adımda lisans ve kulllanıcı tanımlamaları karşımıza geliyor . Buradan lisansınız var ise giriniz yoksa direk next diyerek karşımıza gelen ekranda Yes butonuna basarak devam ediyoruz .

5

 

5. Adımda Sanal makinamıza Vmware workstation sol barda görünecek ismi giriyoruz çok önemli değil istediğiniz adı verebilirsiniz , alt kısımda ise makinamız bilgisayarımızda nereye kurulacağıdır . İstediğiniz dizini seçebilir yada benim gibi default bırakıp devam edebilirsiniz .

6

6. adımda Disk boyutumuzu belirleyip devam ediyoruz .

7

 

7. Adımda Finish diyoruz ve power on this virtual machine seçeneğini işaretli olsun ki ayarlar karşımıza direk gelsin .

8

 

8. adımda makinamız otomatik başlatılacak bir süre bekleyelim .

9

 

10

İşlem devam ediyor

11

 

 

12

 

Sanal makinamız kuruldu

13

 

Artından otomatik vmware tool kurulumu başladı . Bu toolu mutlaka kurmalıyız çünkü birçok özellik bu tool sayesinde yönetilebiliyor .

14

 

Son olarak Sol panelden sanal makinamızın adına sağ tıklayalım ve setting bölümüne gelip istediğimiz miktarda rami sanal makinamıza atayalım .

15

 

İşlemlerimiz bu kadar . Sonraki dersimizde VCenter server kurulumuna geçeceğiz .