Wimax teknolojisi ile yüksek band genişliğinde koblosuz network sistemleri

WiFi teknolojisi 100 metre gibi uzaklıklarda işimizi rahatlıkla görmektedir , fakat km ile ifade edilebilecek bir bağlantıda wifi işimizi görmeyecektir . Bu teknoloji yerine Wimax teknolojisini kullanmak yüksek band genişliği sağlayacaktır .

Wimax ile DSL ve KabloNet teknolojilerinin sağladığı hızlara erişmek mümkündür . Bu teknolojiler ile anlık Video ve Ses sistemleri hatasız ve yüksek kalitede Simetrik ve Asimetrik bağlantılar ile aktarılabilmektedir .

Wimax teknolojisinin ilk standardı Askeri amaçla kullanılmaya başlanan IEEE 802.16a ‘ dır . 10 GHz ile 66 GHz aralığında yüksek güce ihtiyaç duymuştur ve yaygınlaşamamıştır .

Son Wimax standardı ise IEEE 802.16m ‘dir . DSL ve KabloNet Hızlarını yakalamıştır ve Parazitlenme en aza indirgenmiştir . Kullanılan Mobil Cihazlar Cep Telefonu Boyutlarına indirildiği için çok yaygın kullanılmaktadır ve WiMax -2 olarak adlandırılmaktadır .

WiMax teknolojisi 2 istasyona ihtiyaç duyar .

  • Alıcı İstasyon
  • Verici İstasyon

2 farklıda WiMax Verici İstasyonu Vardır .

  • Sabit WiMax İstasyon ( 50 KM Aralığında Stabil Veri Aktarımı Sağlamaktadır  .)
  • Hareketli WiMax İstasyonu ( 15 KM Aralığında Stabil Veri Aktarımı Sağlamaktadır .)

 

Wimax teknolojilerinde veri aktarımının kalitesi bir çok etkene bağlıdır . En önemlileri ise hava durumu , sinyalin karşılaştığı zorluklardır . Wimax sinyallerini hava durumu önemi derecede etkilemektedir . Verici istasyondan güçlendirilen sinyal ile bu açık kapatılabilir ama Sinyalin önüne çıkan bir zorluk ve fiziksel bir nesne ile karşılaşıldırğında sinyali güçlendirmekte boşuna olacaktır .

Bu tip fiziksel zorluklarda NLOS uygulamaları kullanılmaktadır . NLOS karşılaşılan zorluğun üzerinden Wimax sinyallerinin alıcıya yönlendirilmesidir . Bir bakıma sinyal kırıcıdır .

Örnek vermek gerekirsem ; DataCenter ortamından Evinize yüksek band genişliğinde Wimax sinyali alıyorsunuz ve sinyalin geçtiği bir yere yeni bina yapıldı sinyal artık gelmiyor . Bu aşamada NLOS uygulaması devreye giriyor . Yeni yapılan binanız üzerine NLOS kurulup sinyali kırılması sağlanıyor ve evinize yüksek band geniştiğindeki sinyal ulaşmış oluyor .

 

Kısacası budur . Yararlı olması dileğiyle .