Windows Server 2008 R2 Üzerinde IIS PHP ve Ioncube Kurulumu

PHP dosyalarının şifrelenmesinde başarılı olan ioncube ‘ü windows server 2008 üzerinde kuracağız . Tabi ilk önce sunucu üzerinde PHP kurulumu yapmamız gerekiyor . Aşağıdaki adımları eksiksiz bir şekilde tamamladığınızda sorunsuz çalışan bir ioncube destekli sunucuya sahip olabilirsiniz .

İlk adımda Windows Server 2008 R2 Desktop Experience servisini aktif ediyorum . Bu işlem gerekli değildir sadece Window 7 ve 8 gibi desktop iconlarına sahip olmanız için gereklidir .

1

 

Desktop Experience iconlarını gösterebilmek için Masaüstüne Sağ tılayınız ve Personelize altında Change Desktop Icons menüsünden gerekli iconları gösterebilirsiniz .

2

 

Web sunucumuzu kurmamız gerekiyor . Internet Information Server kuracağız . Kurulumu Server Manager > Roles > Add Roles altında Web Server ( IIS ) seçeneğini tıklayalım ve  2 Defa ileri tıklayarak IIS özelliklerini seçelim . ASP ve ASP.NET teknolojilerini kullanmak isteyenler bu seçenekleri aktif edebilirler . Ben sadece Cgi seçeneğini seçiyorum ve kurulumu tamamlıyorum .

3

4

 

Son olarak Install butonuna tıklayalım ve kurulum tamamlansın .

5

6

 

Artından IIS i çalıştıralım ve PHP for IIS eklentisini yükleyeceğiz .

7

Web server kurulumumuz bitti . PHP yüklememiz gerekiyor . Php yükleyebilmemiz için PHP Manager For IIS kurulması gerekiyor . İlk önce yapmanız gereken Web platform installer kurmanızdır .

Web platfor installer internette arattığınızda ilgili kurulum dosyasına ulaşabilir ve kurabilirsiniz .

Web platform kurulduktan sonra IIS içerisinden çalıştırabilirsiniz .

12

Web Platform Installer çalıştıralım ve PHP manager for IIS yükleyelim .

11

Kurulum tamamlandıktan sonra PHP manager for IIS i çalıştıralım ve gerekli PHP konfigrasyonunu yapalım .

13

14

Register New PHP Version ile yeni php-cgi.exe yolu gösterebilirsiniz . Kurulumda otomatik php 5.3 indirdi ve register etti . <?PHP echo phpinfo(); ?> kodu ile php dosyalarınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz .

Varsayılan IIS sunucu dizini C:\inetpub\wwwroot . php dosyalarınızı bu dizine atınız .

Son olarak ioncube kurulumu yapacağız .

Loader Wizard: ZIP TGZ zip dosyasını indiriniz . Wizard yapılandırmayı yapabilmemiz için bize yol gösterecektir .  İndirilen loader wizard.php dosyasını web sunucunuzun dizinine atınız .

http://localhost/loader-wizard.php yazınız ve bize göstereceği hataları inceleyelim .

15

 

wizard ekranında MS Windows Install linkine tıklayalım ve Setup dosyasını zipten çıkartalım . Daha sonra çalıştıralım ve kurulumuzu yapalım .

16

 

17

18

Ioncube dll dosyalarının nereye çıkarılacağının bir önemi yok . php.ini içerisinden bu dosyanın yolunu göstereceğiz sadece . Ben C:\ioncube klasörü oluşturdum ve içerisine kuruyorum dll dosyalarını .

19

20

 

Şimdi burası önemli . Kurulum işlemini tamamladık . ioncube dosyalarım C:\ioncube dizininde yer alıyor . php.ini içerisinde

zend_extension = “C:\ioncube\ioncube\ioncube_loader_win_5.3.dll”

en alt satıra isterseniz yukarıdaki kodu ekleyin istersenizde loader-wizard.php dosyasının bize önerdiği yolu girin . Aşağıda loader-wizard.php önerisine bakalım .

http://localhost/loader-wizard.php dosyasını açıyorum ve aşağıdaki gibi bir öneri veriyor .

21

Bu öneri benim php dosyamın bulunduğu dizin . yukarıda belirttiğim gibi isterseniz “C:\ioncube\ioncube\ioncube_loader_win_5.3.dll” yolunu php.ini dosyanızın en altına ekleyin istersenizde c:\ioncube dizini altındaki ioncube dll dosyalarını C:\Program Files (x86)\PHP\v5.3\ext\ dizini altına taşıyın . Ben PHP eklentilerin tek bir klasörde durmasının daha derli toplu olacağını düşünüyorum ve C:\ioncube altındaki dll dosyalarını C:\Program Files (x86)\PHP\v5.3\ext\ taşıyorum .

Taşıdıktan sonra son işleminiz kaldı oda php.ini içerisine dll dosyamızın yolunu belirtmek .

zend_extension = “C:\Program Files (x86)\PHP\v5.3\ext\\ioncube_loader_win_5.3.dll”

Yukarıdaki kodu php.ini dosyasının en alt satırına kopyalıyorum .

22

php.ini dosyanızın nerede oldugunu bulamıyorsanız IIS > PHP manager

23

 

buradan php.ini dosyanızı bulabilir ve en alt satıra ilgili dll yolunu yapıştırabilirsiniz . İşlemlerimiz bu kadar . Kontrolünü sağlayalım .

24

 

Artık Windows Server 2008 R2 Üzerinde sorunsuz çalışan PHP ve Ioncube sistemimiz var . ioncube.com a giderek 8 saatlik ücretsiz test dosyası oluşturabilirsiniz . Sunucunuzun saat yapılandırması önemli . Aksi halde test dosyalarınız expired has hatası alırsınız .

 

Yararlı olması dileğiyle .

Rahim CAN